Stressz
Manapság nagyon sokszor hallunk a stressz negatív hatásairól, akár az izmainkra és következményesen a mozgásaink beszűkülésére vonatkozólag is.
De mi is a stressz valójában? Hogyan okozhat ez izomfájdalmat? Mit tehetünk ellene?
Selye János magyar Nobel-díjas kutató vezette be az orvostudomány kifejezéstárába.
Eredetileg úgy fogalmazta meg, hogy „a szervezet nem specifikus válasza bármilyen igénybevételre”. (Selye, 1976)
Selye a stresszt nem tekintette szükségszerűen rossznak. Úgy vélte nélkülözhetetlen az élet különböző káros hatásainak a leküzdésében, valamint a változó környezethez való alkalmazkodásban.
Mai értelmében azonban jelentése nagyjából „folyamatos feszültség” vagy „tartós idegesség”, mely rendszerint egy vagy több állandó negatív ingerre adott tartós válaszreakció a szervezet részéről. A tartósan fennálló stressz akár komoly egészségkárosodást is eredményezhet.
Ha stresszhatás ér minket (vagy dühösek vagyunk, szorongunk, aggodalmaskodunk stb.) az izmaink megfeszülnek és „felkészülnek a cselekvésre, a válaszadásra”. Tartós fennállóság esetén az izmaink folyamatos „feszültség alatt vannak”, megrövidült állapotban, ami megfelelő nyújtás vagy mozgás hiányában rögzül és lokális merevségérzeten túl, kihat az ízületi mozgásokra, de nyomhat ideget, eret is, és ez a legkülönfélébb problémákat okozhatja számunkra pl. kéz- és ujj zsibbadás, fejfájás, nyaki mozgások beszűkülése, nehezítettsége, merevség és diszkomfort érzet stb.
A fizikai tünetek kezelésében segítséget nyújthat a rendszeres mozgás, nyújtás és különféle manuálterápiás technikák egész sora! Ezeknél a technikáknál fontos, hogy minél többféleképpen tudjuk megközelíteni a problémát/problémákat és egyénre szabottan, a legmegfelelőbb terápiás tervet dolgozzuk ki a hatékonyságunk növelése érdekében!
A stresszhatások megküzdésével kapcsolatos terápiák (lelki/érzelmi szempontból) kívül esnek az én kompetenciámon, de egy gyors tippet szeretnék adni:
„Tudományos kísérletekkel bizonyították, hogy az ember képtelen haragot érezni, félni, aggódni, nyugtalankodni, ha az izmai tökéletesen lazák.” Tehát, ha bármilyen negatív hatás ér minket, próbáljuk meg teljesen ellazítani az izmainkat és ezáltal is csökkenteni a belső feszültségünket.