top of page

Kicsit rólam

Kisgyermek korom óta meghatározó részét képezi az életemnek a sport. Ebből kifolyólag első ízben sportedzőként és személyi edzőként végeztem, majd az anatómia és a reumatológia szeretete tovább ösztökélt ebben az irányban, hogy minél jobban elmélyíthessem a tudásomat, s így kerültem előbb az egészségügy (Gyógymasszőr), majd a ’Manuálterápia’ világába.
Sajnos vagy nem sajnos, elég sérülékeny sportoló voltam, így állandó jelleggel rehabilitációs kezelésekre kellett járnom A-tól Z-ig.

Akkor még „imponáló” is volt, hogy a kórház orvosai már névről ismernek, de utólag belegondolva rengeteg frusztrációtól és stressztől kímélhettem volna meg a szüleimet (és magamat), ha azt tudom, amit most. Ez a menetközben jött felismerés vitt arra az útra, hogy minél több új ismeretre tegyek szert és kortól, nemtől függetlenül bárkinek a segítségére lehessek, akár van sportolói múltja akár nem, sőt..

Aktív sportolói éveimet hátrahagyva, már gyakran én is szembesülök (pedig a 30-as éveimet töltöm) rossz mozdulatokból adódó izommerevséggel, izomgörccsel; reggel jelentkező derékfájással; ízületi problémákkal; izomletapadásokkal, és az azok okozta kényelmetlen, korlátozó mindennapi mozgásokkal.

A célom többek között az, hogy ezeket a mindennapokban is jelentkező, az életvitelünkből adódó, szinte „kivédhetetlen” problémákat kezeljem maximálisan egyénre szabva, a vendég céljainak és lehetőségeinek megfelelően, mindezt kiegészítve tanácsokkal, otthoni teendőkkel/”praktikákkal”, amik a kezelés hatékonyságát növelik, illetve a kedves vendég jó közérzetét is fenntartják.

csontkovács-manuálterapeuta, sportmasszőr

Miért a csontkovács-manuálterápia?

Először is rakjuk rendbe a fogalmakat

Csontkovácsok:

A csontkovács foglalkozást elég nagy „mítosz” és rengeteg kérdőjel veszi körül… nem véletlenül. Nem szeretnék itt most mindenre kitérni, hanem csak egy mankót adnék azon személyek felé, akik keresik a problémájuk megoldásához szükséges legmegfelelőbb személyt. „Lehetséges, hogy pár lábujjra most rálépek, de nem célom kesztyűt húzni senkivel sem”. A lényegre térve: maga a ’csontkovács’ szó általában véve egy gyűjtőfogalom, melynek használata nem kötött előképzettséghez. Ebből adódóan előfordulhat, hogy nem ismerik fel a fájdalmat okozó izmok, ízületek valódi fiziológiás problémáit, azok egymással való összefüggéseit, hiszen a szükséges egészségügyi ismeretek és releváns előképzettség hiányában is dolgozhatnak. Épp ezért, érdemes időpont foglalás előtt bármely terapeuta célirányos végzettségeit is szemügyre venni testi épségünk védelme érdekében. Természetesen, sok olyan személy is praktizál e címke alatt, aki kiváló terapeuta, megfelelő szaktudással és tapasztalattal, így fontos, hogy ne vegyünk minden egyént egy kalap alá, aki ezzel a jelzővel illeti magát! Én se egy „egyszerű” csontkovács vagyok…

 

 

Manuálterapeuták:

A manuálterápia egy összetett, nagy egészségügyi előképzettséget igénylő tevékenység, de talán kevesen tudják, hogy nagyon sok irányvonala van. Erről a megnevezésről is valamilyen szinten elmondható, hogy „általános”, mivel rengeteg ágazata létezik, melyek más és más módon közelítik meg egy adott probléma mibenlétét és annak terápiás tervét.
Imponáló lehet, hogy a legtöbb manuálterapeuta gyógytornász előképzettséggel rendelkezik, ugyanakkor ez hátrányt is jelenthet. Mivel gyógytornászként a legtöbben nem szereznek tapasztalatot a manuálisan végezhető módszerek alkalmazásában, előfordul, hogy kezelés során relatív kevés direkt, közvetlen technikát alkalmaznak, ami gátolhatja a terápia hatásosságát. Személy szerint azt gondolom, hogy a gyógytornászt és a manuális technikákat végző szakembereket érdemes külön szeparálni, ugyanakkor egy kölcsönös, partneri kapcsolatot fenntartani kifejezetten előnyös lehet: Izomfeszülések/merevségek/letapadások oldásában inkább a saját, direktebb megközelítésünket preferálnám, mivel jóval effektívebbek…, ugyanakkor rehabilitációban, ’erősítésben’ elsősorban őket ajánlanám.
Hétköznapi emberként jelentős hátrányként tapasztaltam, hogy a legtöbb manuálterapeuta kúrája hosszasan húzódó, amihez gyakran egy életszerűtlen vízió is társul, célkeresztben a tökéletesség elérésével. (Nem hagyhatjuk ott egyik pillanatról a másikra a munkánkat, nem integrálhatunk be a mindennapjainkba 1-1 óra célirányos edzést, és egyszerűen ebben a nagyon impulzív világban nem figyelhetünk minden percben a legapróbb részletekre). Ezért is kombinálom a terápiás módszereket és nyújtok komplex csontkovács-manuálterápiás szolgáltatást.

Mivel más az általam nyújtott terápia?

Csontkovács-manuálterapeuta:

Az én feladatom kizárólag az adott probléma mielőbbi megszűntetése, és az azzal összefüggésben álló, akár rejtett mozgásszervi rendellenességek kezelése. Ehhez együttesen használok számos elismert technikát sok éves egészségügyben és sportklubban szerzett tapasztalattal, ezenfelül mély anatómiai tudással, melyet folyamatosan továbbfejlesztek.

Kezeléseimben sokszor használok dinamikus ízületi kimozgatásokat is, 'ízület beállításokat', hétköznapi nevén „csontkovácsolást”. Ezek nagy biztonsággal és hatékonysággal alkalmazható módszerek, melyekkel az ízületre direktbe hatunk egy gyors, kis mozgásterjedelmű, de a természetes mozgásnak megfelelő irányú műfogással. Ezeknek a technikáknak a hatására javul a mozgáskészség, csökken a fájdalom és megindul a szervezet regenerálódási folyamata. Szakemberként kiemelt jelentőséggel bír számomra a prevenciós tevékenység is, melynek során a „beteg” hiányosságaiból, aszimmetriáiból, kórós mozgásmintáiból adódó sérülésveszélyeket megfelelő gyakorlatokkal, nyújtásokkal, bizonyos tevékenységek átalakításával korrigálni, kompenzálni lehet.

 

Legfőbb célom, hogy olyan komplex terapeutaként állhassak az Ön rendelkezésre, aki a manuális kezelések legjavának ismeretében, a saját kompetenciahatárait felismerve tudja Önt partnerként segíteni, hogy fájdalommentes, teljes életet élhessen, legyen szó akár sportról, munkáról vagy a mindennapi élet pillanatnyi élvezetéről.

bottom of page