Fascia
Hogyan okozhat fájdalmat az izompólya és hogyan kezelhető?
Mi is az a izompólya (fascia)?
Az egész testet behálózva, közvetlenül a bőr alatt és a mélyben is megtalálható, fehér, rostos kötőszövet, mely a test tömegének kb. 20%-át adja.
Az izompólya mindenhol megtalálható az emberi testben, sokféle formában és összetételben. Közvetlenül a bőr alatt található a felületes fascia. A mély fascia körülöleli az izmokat és az izomrostokat, mint bőr a virslit. A fascia fehéres bőrként öleli körül a szerveinket, még az agy is védve van általa.
Egy grapefruit segíthet megérteni a fascia tulajdonságait és kapcsolódását az izmokhoz.
Ha kettévágjuk a gyümölcsöt, akkor nemcsak a gyümölcshúst látjuk, hanem a rostos állományt is (ami az izompólyát „illusztrálja”), mely cikkekre osztja a grapefruitot és támasztja a gyümölcs szöveteit.
Mi a szerepe?
-
szövetek, szervek „becsomagolása”, védelme és tápanyagellátása,
-
a mozgással járó stresszhatások egyenletes eloszlása a testen belül,
-
az izom védelme a túlnyúlástól és szakadástól,
-
a dinamikus mozgások kivitelezése,
-
a szövetek pozíciójára és helyzetére vonatkozó információk továbbítása az izmok és a központi idegrendszer felé.
De mi hat rá negatívan?
-
Rossz testtartás
-
Mozgáshiány
-
Stressz (Igen, sajnos az izompólya érzelmi stressz hatására megfeszülhet, és ezáltal fájdalmat okozhat).
-
Nem megfelelő folyadékfogyasztás (Víz! A fascia nagy mennyiségű vizet képes megkötni. Ha nincs elég nedvesség a szövetben, durva és rideg lesz, mint a frottír törölköző. A hialuronsav szolgáltatja a kenőanyagot a fascia számára, hogy a környező izmokon eltudjon csúszni [a hialuronsav a kötőszövet számára kenőanyagként szolgál, hisz nagy mennyiségű vizet képes megkötni]. Szövetünkhöz minél kevesebb hialuronsav kötődik, annál kevésbé lesz az mobilis.)
De hogyan okozhat ez fájdalmat?
Mozgás nélkül a fascia struktúrája összegubancolódik, vastagabb és kaotikusabb lesz (a kollagén túltermelése miatt! Igen, az is káros tud lenni ☺).
Három hét, rögzítéssel eltelt idő után a kar szövete megváltozott, túlburjánzott. (2. kép)
A kevés mozgás és rossz testtartás miatt a fascia olyan merev lehet, hogy idegeket és izmokat nyomhat.
Folyamatos mozgással, nyújtással, mobilizálással és egyéb manuális technikával ellensúlyozni lehet ezt a kollagén túltermelést, így megakadályozva az izompólya letapadását és az ennek okán kialakult fájdalom és merevségérzetet.
Bizonyos manuális technikák segítségével a víztartalékok és a fascia újra feltölthető, ill. a szövet rugalmassága visszaállítható.